Palandöken Kayak Merkezi

21 Oca


Kar yağışının Ekim-Kasım aylarında kendini gösterdiği Erzurum’da, kayak mevsimi Kasım ayından itibaren başlayıp ve Nisan ayının sonuna kadar sürüyor.

New York Times Gazetesi tarafından belirlenen dünyadaki 41 kayak merkezi arasında 18. sırada gösterilen Palandöken Kayak Merkezi de, beş ay boyunca kayak yapmaya elverişli yapısı, kar kalitesi ve uzun pistleri ile dünyanın en önemli kayak merkezlerinden biri durumunda. Palandöken Kayak Merkezi’nde slalom ve büyük slalom yarışmaları için Uluslararası Kayak Federasyonu (FIS) tarafından tescilli iki pist bulunuyor.

Palandöken’in pistleri dünyanın en uzun ve en dik pistleri arasında yer alıyor. 2011 yılında 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’na ev sahipliği yapan Erzurum, Türkiye ve dünya kış turizminin yeni cazibe merkezlerinden biri haline geldi.

Palandöken, kaymaya olanak sağlayan ‘toz kar’ özelliğini, ikliminden dolayı, bütün kayak sezonu boyunca sürdürüyor. 2000 – 3176 metreler arasında bulunan Palandöken Kayak Merkezi’ndeki pistlerde 10 telesiyej, bir teleski, iki baby lift, bir gondol lift hizmet veriyor.

Gondol lift ile 1000 metrelik bir tırmanışla Ejder Tepesi’ne ulaşılırken, Palandöken’de; yedi kolay, sekiz orta, profesyonel (zor) ve dört doğal pist yer alıyor.

Tüm pistlerde aynı anda yaklaşık 12 bin kişiye kayak yapma imkânı sunuluyor. Her seviyedeki kayakçıya hizmet verebilen Palandöken Kayak Merkezi’nde, iki adet 5 yıldızlı, bir adet 4 yıldızlı, bir adet 3 yıldızlı ve bir adet de 2 yıldızlı otel bulunuyor.

Havaalanına 15 kilometre mesafede yer alan kayak merkezinin şehir merkezine olan uzaklığı ise sadece dört kilometre.

Kaynak: https://www.hurriyet.com.tr/seyahat/kis-turizminin-yeni-gozdesi-palandoken-41057092

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.

Son Haberler

17 Tem
EGVA Durum Değerlendirme
  • 17:30
  • admin
03 Şub
EGVA Mütevelli Toplantısı
  • 18:02
  • admin
15 Ağu
Demokrasi Nöbetleri
  • 21:58
  • admin
07 Ağu
Demokrasi ve Şehitler Mitingi
  • 18:20
  • admin